Prawo autorskie w internecie

PRAWO AUTORSKIE W INTERNECIE

Szanowni Państwo!

Na blogu "From Russia with(out) Love" znajdą Państwo niemal wszystkie moje publikacje (z wyjątkiem większości monografii). Rozumiem, że niekiedy dostęp do wersji drukowanej (papierowej) z różnych powodów może być obecnie utrudniony. Pozostaje powoływanie się (cytowanie) na blogowy e-tekst. Przypominam, że także w takich sytuacjach obowiązują normy dotyczące praw autorskich.

Na wszelki wypadek przypomnę oczywiste oczywistości, czyli najważniejsze sformułowania:

"Prawa autorskie to zbiór uprawnień, które należą do konkretnego twórcy (lub twórców). Reguluje je Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych".
"Do praw autorskich zaliczamy między innymi dzieła literackie, naukowe, fotografie czy utwory muzyczne i audiowizualne".
"Jeśli piszesz artykuł specjalistyczny i chcesz posłużyć się ważnymi badaniami, zawsze napisz, kto jest ich twórcą. Możesz również zacytować pewien fragment tekstu, oddzielając go od reszty i, koniecznie, wskaż autora wypowiedzi. Zabieg ten nazywa się prawem cytatu, za który nie trzeba ponosić żadnych kosztów, związanych z wykorzystaniem czyjegoś dzieła". 
"Kopiowanie czyichś treści do własnego użytku i podpisywanie się pod nią swoim nazwiskiem jest plagiatem. Mówiąc inaczej - przestępstwem. Zgodnie z artykułem 155 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, osoba, która przywłaszcza sobie autorstwo cudzego dzieła, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat".

Prawa autorskie w sieci, czyli o czym pamiętać, prowadząc biznes online?, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prawa-autorskie-w-sieci-czyli-o-czym-pamietac-prowadzac-biznes-online. Dostęp: 9 lipca 2023 r.    

I jeszcze jedno. Poruszanie się po blogu ułatwi śledzenie spisu publikacji prowadzonego przeze mnie na bieżąco:

https://www.ifs.uni.wroc.pl/o-instytucie-2/pracownicy-emerytowani-2/39-klimowicz-tadeusz

lub: 

ORCID: 0000-0003-2453-5299

Komentarze

Popularne posty